Menu:













Horhe Mario Bergoljo ir dzimis 1936. gada 17. decembrī Buenosairesā itāļu emigrantu ģimenē. Viņa tēvs Mario bija grāmatvedis dzelzceļa uzņēmumā, bet māte Regīna Sivori bija mājsaimniece un audzināja piecus bērnus.

 

Bergoljo ieguva ķīmijas tehniķa diplomu un paralēli studijām strādāja kā naktskluba apsargs un apkopējs. Vēlāk, kad nolēma kļūt par priesteri, viņš iestājās diecēzes seminārā Villa Devoto un vēlāk Jēzus Sadraudzības (jezuītu) noviciātā.

 

Par priesteri tika iesvētīts 1969. gadā, par Buenosairesas arhibīskapu 1998. gadā, bet kardināla godā Jānis Pāvils II viņu iecēla 2001. gadā.

 

2013. gadā pēc sava priekšteča pāvesta Benedikta XVI atkāpšanās tika ievēlēts par Romas bīskapu un kļuva par 266. pāvestu.

 

Viņš ir pirmais pāvests no Amerikas kontinenta un pirmais, kas izvēlējies vārdu Francisks, tādējādi godinot Francisku no Asīzes (13. gadsimta svētais, kas iedvesmoja ar savu vienkāršību, nabadzību un rūpēm par dabu). Šādi pāvests Francisks norādīja uz savām prioritātēm Baznīcā, ko pats ir raksturojis ar vārdiem: ,,Nabadzīga Baznīca nabagiem.”

 

Pāvesta Franciska kalpojums ļoti skaidri ir definēts un izklāstīts vairākos dokumentos, kas ir pieejami arī latviski: “Mīlestības līksme”, “Evaņģēlija prieks”, “Pazemības ceļš” un “Dieva vārds ir žēlsirdība”. Šajos darbos un citās uzrunās pāvests ir pievērsies tādām tēmām kā ticība, ekumenisms, rūpes par Zemi un ekoloģija, ģimene un laulība, korupcija, netaisnības un nabadzības izskaušana, atklājot savas rūpes par Baznīcas un visas pasaules garīgo atjaunotni.

 

Sava pontifikāta laikā pāvests Francisks ir devies 22 apustuliskajās vizītēs uz 30 valstīm, kuru vidū tikai trīs ir Eiropas Savienības valstis. 2016. gadā pāvests devās uz Poliju, kur norisinājās 31. Pasaules jauniešu dienas, tāpat apmeklēja Zviedriju saistībā ar Reformācijas 500 gadu piemiņas pasākumu, savukārt 2017. gadā Portugālē piedalījās Dievmātes parādīšanās Fatimā simtās gadskārtas svinībās.
 Copyright © 2013-2018 Romas katoļu Baznīcas Rēzeknes-Aglonas diecēze